niedziela, 6 stycznia 2008

LATIMERIA- ŻYWA SKAMIELINA


Latimeria – jedyny znany rodzaj ryb z uważanej przez długi czas za wymarłą ponad 70 mln lat temu podgromady ryb trzonopłetwych określany dzisiaj jako żywa skamieniałość. Pierwszą znaną nauce latimerię złowiono 22 grudnia 1938 roku u ujścia rzeki Chalumna. Rybę odkupiła od rybaków Marjorie Courtenay-Latimer - kustosz muzeum miejskiego w East London. Wykonany przez siebie szkic przesłała profesorowi J. L. B. Smithowi, który oświadczył, że "byłby mniej zdziwiony, gdyby spotkał na ulicy żywego dinozaura".

Jest to koronny przykład tego, iż zwierzęta uważane za dawno wymarłe mogą nadal istnieć, kto wie ile jeszcze prehistorycznych zwierząt kryje w sobie morska otchłań. Czy mamy podstawy przypuszczać na podstawie skamielin, które pochodzą sprzed milionów lat, że dany gatunek wyginął? Oceany i morza są środowiskami bardzo stabilnymi, stabilniejszymi niż wiele obszarów na lądzie, więc czemu to gatunek, który tak świetnie sobie radził przez wiele milionów lat uznajemy za wymarły tylko na podstawie tego, że brak jest późniejszych oznak jego bytności.

Przypadek Latimerii pokazuje nam, że nie powinniśmy ignorować doniesień o dziwnych stworzeniach morskich, gdyż mogą one okazać się kiedyś reliktami z zamierzchłych czasów, to tyle z moich refleksji :)

Brak komentarzy: